Dzien Bikini i jego historia

Dzień Bikini (co 5 lipca) nawiązuje do rocznicy wynalezienia tej wakacyjnej części garderoby w lipcu 1946 roku przez paryskiego projektanta mody Louisa Rearda.

Pierwotnie pierwsze bikini zostało zaprojektowane w latach 1930 przez Jacquesa Heima, francuskiego projektanta mody i projektanta kostiumów. Był to dwuczęściowy kostium kąpielowy o nazwie l'Atome („Atom”).

Pierwsze dwuczęściowe bikini, Jacques Heim, 1932

Ten element garderoby nie zyskał jednak pożądanej masowej aprobaty ze względu na swój design: podobnie jak modne stroje kąpielowe tamtych czasów, jego przeznaczenie było bardziej praktyczne niż estetyczne i przez to nie przyciągało uwagi.

Louis Reard na nowo wymyślił strój kąpielowy, wprowadzając Bikini: mniejszy, dwuczęściowy model eksponujący pępek i pośladki noszącej go osoby. 

Micheline Bernardi w Bikini Louisa Rearda, 1946

Odkrywczy design opisany jako „ryzykowny” i trudny do zareklamowania, ponieważ żadna modelka na wybiegu nie zgodziłaby się go nosić.

Z tego powodu wiele krajów na świecie zdecydowało się zakazać tego bikini na plażach i innych miejscach publicznych: Francja w 1949 roku, Niemcy do lat 70 a także inne kraje komunistyczne, które postrzegały ten strój jako „kapitalistyczny”.

Pomimo ograniczeń bikini wykorzystało zwiększoną ekspozycję gwiazd filmowych, które nosiły je w filmach i na publicznych plażach, aby stać się pełnoprawnym członkiem naszego obecnego wakacyjnego krajobrazu.

W Sunetmoi mocno wierzymy, że ta tradycja powinna trwać w czasie i przez wieki. Kobiety powinny mieć prawo do dobrego samopoczucia i wierzymy, że nasze bikini pomagają w osiągnięciu tych celów.

Nie chcemy wymyślać bikini na nowo, chcemy po prostu nadać mu osobisty charakter.